Dieta cukrzycowa

Cukrzyk na diecie nie musi być utrapieniem całej rodziny, jego tryb życia nie może dezorganizować go innym. Nie stanie się tak, jeśli cukrzyk będzie wiedział i umiał sam dobrać sobie pożywienie i ukształtować tryb życia, bo z cukrzycą przecież trzeba żyć.

Dieta cukrzycowa nie jest wcale męczarnią. Wskazówki i porady diabetologa uwarunkowane są osobowością danego cukrzyka, jego dotychczasowym trybem życia oraz stopniem otyłości. Podstawa jest zrzucenie otyłości. Otyli mogą przyjąć od 1000 do 1200 kcal. Mniej otyli do 1600.

Cukrzyca powodowana jest nie tylko dziedziczonymi genami, ale także uwarunkowaniami środowiska, w którym żyjemy, nawyków żywieniowych, które ją pogłębiają.

Zatem cukrzyca jako choroba cywilizacyjna wynika:

z nerwowego trybu życia

ze złego odżywiania

z braku ruchu

Produkty, które powinien jeść cukrzyk:

sałata, szpinak, pomidory, rzodkiewka, kalafior, ogórki, ryby, drobiowa wędlina

Dieta cukrzycowa powinna obfitować w znacznie więcej cukrów złożonych. Cukry proste podnoszą automatycznie poziom cukru we krwi, złożone zaś uwalniają go stopniowo.

Cukry: proste – fruktoza – występują w suszonych owocach, cukrze spożywczym, gdzie cukier jest głównym składnikiem. Cukry złożone to skrobia, która występuje w warzywach, czy ziarnach zbóż.

Pamiętaj – masz silną cukrzyce nos przy sobie coś słodkiego, by w razie nagłego spadku cukru we krwi można go było uzupełnić.

Tłuszcze: mogą stanowić do 20-30% całości pożywienia, najgorzej jest spożywać tłuszcze zwierzęce, które rozwijają miażdżycę, czyli tamują swobodny przepływ krwi, tworząc skrzepy, naruszając układ krwionośny, jaki u cukrzyka i tak źle funkcjonuje. Należy więc wyeliminować tłuszcze zwierzęce. Miażdżyca rozwija się także poprzez słodkie, tłuste ciastka, placki, lody.

Białko: chude wędliny, drobiowe, dużo ryb, biały ser, niezbyt dużo jajek, chude mleko

Teraz już wiesz co może jeść cukrzyk – dlatego przygotuj mu dobrą dietę lub jeśli sam jesteś cukrzykiem weź sobie do serca te rady i staraj się do nich stosować.

Design by dv Web Design i Indian Red Polityka prywatności